Yarışma Kurallarında revizyona gidilmiştir.

2m Planör Yarışma Kuralları revize edilmiştir.

2013 sezonunda REV: 2  kodlu yarışma kuralları uygulanacaktır.

Bu bağlamda değişen/ilave olan kuralları dikkatle incelemenizi öneririz.

Yeni kuralları YARIŞMA KURALLARI sekmesinden görebilirsiniz.

Değişen/ilave olan maddeler aşağıdaki gibidir.

1.4.b. Maddesi Değişmiştir :

Eski hali : Yarışma günündeki koşullara göre; takım menajeri dahil her yarışmacı için maksimum 3 (üç) yardımcıya izin verilir.

Yeni hali : Yarışma günündeki koşullara göre; takım menajeri dahil her yarışmacı için maksimum 3 (üç) yardımcıya izin verilir. (Yardımcı-Copilot-Takım Yöneticisi)

8.5. Maddesi (Yeni eklenmiştir) :

8.5. Emniyet Koridorunun genişliği 6 (altı) metre olarak  işaretlenecektir. Yarışmacılar sahaya bu koridoru kullanıp giriş çıkış yapacaklardır. Yarışmacılar modelleri bu koridorun içinden atmak zorundadır. Eğer hava çok rüzgarlı ise koridorun katapult tarafındaki alandan modellerini atabilirler. İniş şeridi tarafına geçerek modeli atmak kesinlikle yasaktır. Böyle bir atış yapılmışsa hakem tarafından süre tutulmayacak ve model hemen indirilecektir.

9.Katapult Tanımı ve Özellikleri Maddesi Değişmiştir :

ESKİ HALİ :

9.1. Katapultun uzunluğu örgülü lastik bölümü için 30, misina için 100 metredir. Toplam uzunluk 130 metreyi geçemez.

9.2. Örgülü lastik dış çapı 8mm den büyük olamaz. Misina istenilen çapta kullanılabilir.

9.3. Katapult en az 5 dm2 alanında bir flama ile teçhiz edilmelidir. Flama yerine (en az 5 dm2 alanında) bir paraşüt kullanılabilir; ancak paraşüt modele bağlanmamalı ve Katapult bırakılıncaya kadar kapalı kalmalıdır.

9.3. Özellikleri madde 9.1 ve 9.2 de belirlenen Katapult sistemini (kazık-lastik-misina-paraşüt) organizatör temin etmek zorundadır. Bu özelliklere uygun olmayan katapultlar kullanılamaz. Organizasyon 30 metre (örgülü lastik için) ve 100 metre (misina için) toplam 130 metre şerit sererek, gerek görüldüğü taktirde lastik (katapult) ve misina için uzunluk ve çap kontrolü yapacaktır.

YENİ HALİ :

9.1. Katapultun uzunluğu örgülü yada kauçuk  lastik  için max 30 (otuz) metre, misina için max 100 (yüz) metredir (daha kısa kullanılabilir). Toplam uzunluk 130 (yüzotuz) metreyi geçemez.

9.2. Katapult lastiği dış çapı 8 (sekiz) mm den büyük olamaz. Misina istenilen çapta kullanılabilir.

9.3. Katapult en az 5 dm2 alanında bir flama ile teçhiz edilmelidir. Flama yerine (en az 5 dm2 alanında) bir paraşüt kullanılabilir; ancak paraşüt modele bağlanmamalı ve Katapult bırakılıncaya kadar kapalı kalmalıdır.

9.4. Özellikleri madde 9.1 , 9.2 ve 9.3 de belirlenen Katapult sistemini (lastik-misina-paraşüt) yarışmacı temin etmek zorundadır. Bu özelliklere uygun olmayan katapultlar kullanılamaz. Organizatör kazıkları temin etmek zorundadır. Her kazığın dibine numarasını belirten plaket koymalıdır. Organizasyon 30 metre ( lastik için) ve 100 metre (misina için) toplam 130 metre şerit sererek, herhangi bir anda gerek görüldüğü taktirde lastik (katapult) ve misina için uzunluk ve çap kontrolü yapacaktır.

9.5. Organizatör yarışma öncesi katapult ve misinaları ölçüp etiketlendirecektir.

 

DropCode Software Ltd