Hakkımızda …

2 Metre Model Planör Yarışmalarının Amacı ve Hedefleri

2004 yılı sonunda Mart Güneşi adını verdiğimiz bir yolculuğa başladık. PEMUK, Oktay GÜLMEZ, R.Birol ÖNER ve MODELCİ.NET katkılarıyla ortaya çıkan, yurt içinden temin edilebilen malzemeler ile 2 metre model planör kit imalatı çalışmaları sonucu, yapılacak olan modellerin bir araya gelerek şenlik-yarışma havası içinde modelci topluluğunun kaynaşması ve yeni modelcilerin aramıza katılmasını hedefleyen bir organizasyondu. Zaman içinde 2 Metre Model Planör yarışmaları her sene kendi kurallarını geliştirerek bugünkü haline geldi. 10 kişilik katılımları gerçekleştiremez iken 2007 yılında bir yarışmada 26 aktif ve lig puanlamasında 43 yarışmacıya ulaştık.

Başlangıç amacı; kolay ve düşük maliyetli 2 Metre Model Planör imal etmek ve uçurmaktı. 2005 yılının sonunda ticari kompozit modellerin bu yarışmalarda uçamayacağı kararı alındı. Bu karar Selim ETGER ustamızın ALBATROS modelinin doğuşuna neden oldu. Bu olumlu gelişmeler 2007 yılında Mehmet Bayraktar ağabeyimizin verdiği destekler ile organizasyonumuz gelişerek;  kendi standartlarını oluşturmaya başladı. Bu standartlar önümüzdeki yıllarda gelişerek 2MPLNR Grubu markasını oluşturmaya doğru gitmektedir.

2004 yılı sonunda başlayan bu yolculuk Mart Güneşi Kupası ve Pemuk Ligi olarak 28 yarışma düzenleyerek günümüze kadar geldi. Bugünden sonra belirlenen standartları yerine getirebilecek her kulüp ve kurumun bu yarışmaları kendi bünyelerinde gerçekleşmesini sağlayacağı bir yolda ilerlemektedir.

Esas amaç hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Önemli olan Modelciliğin ve Modelcinin nitelik ve niceliğinin gelişimini sağlayarak daha büyük hedeflere, doğru ve sağlam adımlarla ilerlemektir.

Bu hedefler; 2MPLNR yarışmalarının Türkiye’nin 81 iline yayılması ve Genç modelci adaylarının ortaya çıkarılmasıdır. Bölgelerden çıkan modelcileri 2 Metre Model Planör Türkiye Şampiyonasında görmek ise en büyük arzumuzdur. Bu gerçekleştikten sonra 2MPLNR organizasyonunu uluslar arası platforma çıkarmak ve TÜRK MODELCİLERİNİ ve MODELCİLİĞİNİ dünya çapında hak ettiği seviyeye ulaşmasını sağlamaktır.

DropCode Software Ltd